W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej strzelby. Dotyczy to zarówno strzelby w systemie pump action, czyli klasycznej pompki, jak i samopowtarzalnej w układzie klasycznym z magazynkiem rurowym.
Wybór strzelby – długość lufy
Zaczniemy może od wybory długości lufy, większość strzelba posiada lufy o długości 20 lub 24”. Dłuższa lufa wskazana jest gdy zastanawiamy się na strzelectwem dynamicznym np. IPSC, zaletą długiej lufy jest lepsze dopalenie prochu, co za tym idzie, większa prędkość wylotowa, bezpośrednio z tym związane jest skupienie wiązki śrutu. W skórce dłuższa lufa powoduje, że wiązka śruty trochę dalej leci bardziej skupiona. Krótsza lufa może osiągnąć podobne skupienie śrutu jeżeli wyposażona jest w czoki, czy zwężki wkręcane w lufę, które powodują zacieśnienie lecącej chmury śrutu.
Do sportu szukałbym strzelby z lufą 24” + czok, ewentualnie 20” plus czok, ale strzelba z dłuższa lufą często jest również z dłuższym magazynkiem ( zazwyczaj 7+1) i pozwala tez zamontować dłuższy magazynek akcesoryjny ( pozwalający nawet rozszerzyć ilość do 13+1) gdybyśmy chcieli go wymienić. Strzelby z lufą krótsza bardzo często mają krótki magazynek (5+1) oraz brak czoków.
Wybór strzelby – kolba, osada i chwyt
Kolejnym parametrem do wzięcia pod uwagę jest osada/kolba. Z doświadczenia i obserwacji stwierdzam że wygodniejsza i praktyczniejsza jest kolba klasyczna bez chwytu pistoletowego.
Chwyt pistoletowy w mojej opinii wygląda fajnie, taktycznie jednak utrudnia szybkie ładowanie co w strzelbie bardzo często decyduje o dobrym wyniku. Sugerowałbym odpuścić strzelbę chwytem pistoletowym, chyba że do strzelań taktycznych, rekreacyjnych.
Wybór strzelby – przyrządy celownicze
Standardowo przyrządy celownicze strzelbie są albo szczątkowe czyli mucha/światłowód na lufie, ewentualnie mucha i przeziernik jak w np. mossbergu, tego typu przyrządy są w zupełności wystarczające, jednak rozglądałbym się za strzelbą z szyna RIS, ewentualnie z szyną 11. Pozwoli nam to zamontować kolimator, holograf lub celownik pryzmatyczny. Co pozwala zdecydowanie przyspieszyć przeniesienie z celu na cel konsekwencją tego jest możliwość szybszego strzelania.
Wybór strzelby – czoki
Ostatnim elementem o którym już wspomniałem wcześniej są czoki czyli zwężki wkręcane w lufę powodujące zacieśnienie wiązki śrutu, ma to bardzo duże znaczenie w strzelectwie dynamicznych gdzie cele potrafiąc ustawione bardzo ciasno z celami typu nie strzelać za których strącenie dostajemy karę. Czok pozwala nam dobrać wiązkę na tyle szeroką żeby strącić blaszkę i na tyle wąską aby nie strącić celu nie strzelać. Czoki pozwalają również strzelać i obalać cele na znacznie większy dystansie niż gdybyśmy tego czoka nie mieli.
Wybór strzelby – modele i części zamienne
Zalecam również kupować strzelbę która już jakiś czas jest na rynku, np. Winchester, Mossberg, Doruk, do których są dostępne części zamienne, żeby w razie awarii nie zastanawiać się czy będziemy w stanie ją naprawić.
Wybór strzelby – podsumowanie
Pierwsza strzelba do sportu w sensownym budżecie, czyli powiedzmy do 4 tys. zł powinna mieć:
1. Lufa 24”
2. Magazynek minimum 7+1, a jeżeli da się dłuższy to oczywiście dłuższy
3. Klasyczna kolba (nie z chwytem pistoletowym)
4. Przyrządy celownicze mechaniczne + wskazana szyna RIS lub minimum możliwość montażu szyny
5. Czoki – tak, wskazane
Strzelba do rekreacji lub strzelań taktycznych:
1. Lufa 20”
2. Magazynek 5+1 ► wskazane 7+1
3. Kolba z chwytem pistoletowym jeżeli się podoba i jest wygodna, w innym przypadku klasyczna
4. Przyrządy mechaniczne + wskazana szyna RIS
5. Czoki – opcjonalne
0 Comments