Czas na to, co większość z Was interesuje najbardziej, czyli pistolety centralnego zapłonu. Postaram się opisać modele, które najczęściej przewijają się w zapytaniach w moim klubie. Podzielę je na dwie grupy – rekreacyjno-bojowe oraz typowo sportowe.
W ramach rekreacyjno-bojowych krótko opiszę następujące modele:
► HK SFP9
► Beretta APX A0 i A1
► CZ P09/07
► CZ P10C/F
► Glock 17/19 Gen 5
► Canik TP9
W ramach pistoletów sportowych:
► CZ Shadow
► CZ Shadow 2
► HK SFP9
Na pierwszy ogień idzie pistolet, z którym miałem najwięcej do czynienia w swojej przygodzie ze strzelectwem, a jest nim HK SFP9. Bardzo fajny pistolet do strzelań rekreacyjnych i bojowych. Bardzo duże możliwości dostosowania do siebie chwytu ze względu na zmienną okładzinę tylną oraz boczne. Okładziny występują w 3 rozmiarach i możemy je sobie zamontować niesymetrycznie, jeżeli jest taka potrzeba. Daje to naprawdę spore możliwości personalizacji chwytu. Spust jest akceptowalny, jak na pistolet bojowy, chodzi dość twardo z wyczuwalnym przełamaniem i dość silnym uderzeniem bijnika. Zaletą silnej sprężyny bijnika jest to, że osobiście nie miałem jeszcze żadnego niewypału (na dobre kilkanaście tys. sztuk przepuszczonej amunicji). Pistolet nie wymaga częstego czyszczenia, działa nawet, gdy jest bardzo brudny. Osobiście zdarzało mi się go czyścic 2-3 razy na sezon i to tylko dlatego, że był już cały w sadzy i opiłkach.
Z wad pod kątem sportowym muszę wymienić przyrządy celownicze z 3 kropkami, do dynamiki jest to nie potrzebne i spowalnia zgranie przyrządów (osobiście mam szczerbinkę zaklejoną/zamalowaną tak, aby była widoczna tylko kropka na muszce). Nie do końca mi też leży profilowanie chwytu pod palce, przy intensywnym treningu zdarzały mi się często odciski dlatego aktualnie preferuję prosty chwyt. Sporym mankamentem jest w zasadzie zerowa dostępność akcesoriów tuningowych oraz dość drogie magazynki.
SFP9 dostępne jest w również w wersjach Optic ready oraz Long z wydłużonym zamkiem i lufta. Topowa wersja to SFP9 Match z odelżonym zamkiem, fabrycznym lejkiem, oraz poprawionym spustem. Niestety jako pistolet do klasy Standard swego czasu nie mieścił się w pudełku pomiarowym do broni w klasie standard więc z automatu leciał do klasy Open IPSC.
Ogólnie jestem zadowolony z tego pistoletu.
Cena ok. 4100 zł w wersji podstawowej
► Beretta APX A0 i A1
Przejdźmy teraz do moim zdaniem bardzo ładnego włoskiego pistoletu jakim jest beretta APX.
Skupię się bardziej na wersji A0 a A1 omówię, jako zmiany.
APX jest konstrukcją modułową, oznacza to, że chwyt nie jest istotną częścią broni, nie ma naniesionych numerów i można go w dość prosty sposób wymieniać. Producent w swoim oficjalnym sklepie zapewnia możliwość zakupu innego chwytu (można wybrać kolor z 4 różnych oraz czy chwyt ma mieć wyprofilowanie na palce czy nie), Oryginalnie wersja A0 wychodziła z profilowaniem, a A1 bez profilowania.
Przyrządy stałe bez regulacji z 3 kropkami jak w SFP9 (osobiście mam szczerbinkę zaklejoną/zamalowaną tak, aby była widoczna tylko kropka na muszce).
Oryginalna A0 przychodzi z czarną sprężyna iglicy, która powoduje dość twardą pracę spustu – coś jak w SFP 9. Producent jednak oferuje możliwość zakupu lżejszej sprężyny o kolorze zielonym (w APX A1 fabrycznie montowana jest zielona), która kosztuje ok. 10 Euro.
Pistolet ma wymienna tylko tylną okładzinę, która jest w 3 rozmiarach, nie ma aż tak dużych możliwości personalizacji jak w SFP9, jednak mi osobiście to nie przeszkadza.
Wersja A1 poza zieloną sprężyną, chwytem bez profilowania na palce oferuje jeszcze możliwość montażu kolimatora, zmieniły się również nacięcia na zamku w celu łatwiejszego przeładowania.
Dla mnie sporą zaletą jest fabryczny sklep online w którym dostępne są różne akcesoria, np. chwyt tak jak opisywałem wyżej ale również magazynki, kabury, części zamienne i tuningowe jak sprężynki, przyrządy celownicze, powiększona dźwignia zrzutu magazynka itp.
Dwa razy zamawiałem rzeczy do APX i w obu przypadkach dotarły do mnie z Włoch w ciągu 25 godzin. Powoduje to że w żadnym momencie nie jesteśmy zależni od dystrybutora jeżeli chodzi o części zamienne które nie są istotnymi częściami broni.
Cena ok. 3300 zł
► CZ P09/07
Jedyny w zestawieniu pistoletów rekreacyjno – obronnym z mechanizmem kurkowym.
Ma to swoje zalety i wady jak każde rozwiązanie, zaleta na pewno jest lżejsza praca spustu w trybie single action czyli napiętym kurkiem, wadą np. w przypadku IPSC to że bardzo często startujemy z kurkiem zrzuconym a co za tym idzie pierwszy strzał musi być oddany z samonapinania. Siła wymagana aby ściągnąć spust i oddać strzał jest zdecydowanie większa, pistolety bijnikowe za każdym strzałem wymagają dokładnie takiej samej siły do zwolnienia iglicy.
Zarówno CZ P09 ( Full Size) jak i P07 ( Compact) wyposażone są w boczny bezpiecznik nastawny, która można jednak wymienić na deckocker ( wszystkie wymagane do tego elementy są w zestawie z pistoletem)
Chwyt jest prosty bez profilowania pod palce, zmienna jest tylko tylna okładzina która ma 3 wielkości do wyboru. Dostępne jest bardzo dużo akcesoriów tuningowych jak sprężynki, powiększone przyciski zwolnienia magazynka, zwolnienia zamka. Nie ma również problemu z dostępnością magazynków, które są stosunkowo tanie, dostępny jest również bardzo duży wybór kabur różnych producentów i piekarni. Pistolet ten z tego co kojarzę nie ma wersji OR.
Nie tak dawno, bo jakieś 3 lata temu pistolet ten kosztował trochę ponad 2 tys. Aktualne ceny nie są już tak atrakcyjne.
Cena ok. 3000 zł
► CZ P10C/F
Kolejny pistolet czeskiego producenta, tym razem konstrukcja bijnikowa, broń dostępna w kilku rozmiarach S(subcompact) C (Compact) F (Full Size)
Chwyt bez profilowania pod palce jednak z bardzo agresywną faktura która mi osobiście się nie podoba i nie leży, pistolet bardzo mocno wbija się w dłonie, co przy mocnym chwycie powoduje uczucie dyskomfortu. Natomiast może się to sprawdzać w strzelaniach bojowych w rękawiczkach.
Pistolet gdy jest nowy miał ( nie wiem czy nadal ma) problem z bardzo ciężko chodzącym zrzutem zamka który docierał się po kilkuset strzałach.
Praca spustu mnie osobiście nie zachwyca ale to może przez to ze strzelałem tylko z nowych pistoletów które nie były jeszcze dotarte, pewnie później jest trochę lepiej gdy wszystkie mechanizmy się z sobą spasują. Broń posiada standardowe przyrządy z 3 kropkami bez regulacji ( według mnie do zamalowania lub wymiany) https://nastrzelnicy.pl/2023/02/20/jak-w-5-sekund-poprawic-przyrzady-celownicze-w-pistolecie/
Tak jak w przypadku CZ P09 i 07 a tak naprawdę każdego pistoletu CZ dostępne jest bardzo dużo akcesoriów tuningowych jak sprężynki, powiększone przyciski zwolnienia magazynka, zwolnienia zamka.
Nie ma również problemu z dostępnością magazynków, które są stosunkowo tanie, dostępny jest również bardzo duży wybór kabur różnych producentów i piekarni. Pistolet ten dostępny jest również w wersji OR.
Swego czasu był to najlepszy pistolet pod kątem relacji ceny do jakości, w momencie wejścia na rynek kosztował poniżej 2 tys. I zrobił naprawdę sporo zamieszania, aktualnie ta cena nie jest już tak atrakcyjna jednak broń ta nadal jest warta rozważenia.
Cena ok. 2900 zł
► Glock 17/19 Gen 5
Chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych pistoletów na świecie. Dla ludzi nie związanych z bronią pierwsze skojarzanie pistolet = glock.
Pistolet stworzony w pierwszej kolejności dla służb, robi swoją robotę i po prostu działa.
Chwyt posiada dość przyjemną fakturę, dobrze leży w dłoni, ma możliwość zmiany tylnych okładzin.
Dostępna bardzo duża ilość części tuningowych, dedykowane zespoły spustu o bardziej sportowej charakterystyce pracy, powiększone dźwignie zrzutu zamka, przyciski wypięcia magazynka i dużo więcej.
Bardzo duża ilość kabur do wyboru, poprzez naleśniki, kabury bojowe safariland, kabury sportowe ghost po wieszaki.
Praca spustu fabrycznego jest bardzo ok i w mojej opinii nie odbiega od jakości pracy spustu w SFP9.
Jako wadę postrzegam jednak fabryczne przyrządy celownicze, szczególnie muszkę która ma wymalowane na biało znak w kształcie litery U który mi osobiście bardzo przeszkadza. Ciężko zamalować ten znak ( co nie znaczy ze się nie da). Jeżeli chcecie mieć możliwość montażu kolimatora to należy szukać wersji MOS która jest niestety sporo droższa
Generacja 4 Glocka była dość kapryśna jeżeli chodzi o amunicję reelaborowaną.
Amunicja ta bardzo często nie miała robionego rolowania łuski przez co miała on kształt komory z której została wystrzelona jako fabrycznie nowa. Komora nabojowa w glocku była prawdopodobnie trochę ciaśniejsza i nie tolerowała odchyłek wielkości łuski co skutkowało zacięciem i nie podaniem naboju. W Gen 5 z tego co wiem problem ten nie występuje.
Jeszcze nie tak dawno temu Glock 17 kosztował ok. 2500 zł i w tej cenie uważam, że był to dość fajny pistolet zdecydowanie wart rozważenia. Aktualna cena jest już zdecydowanie wyższa.
Cena ok. 3400 zł
► Canik TP9
Canik to firma która szturmem zdobyła polski rynek, wynika to głównie z ze stosunku jakości do ceny.
Rodzina TOP9 jest bardzo szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie.
Pistolet fabrycznie oferuje bardzo dużo, jako przykład weźmy model TP9 ELITE COMBAT.
Model ten posiada przyjemną fakturę chwytu, możliwość wymiany tylnej okładziny w celu dostosowania do swojej dłoni, Światłowodową muszkę oraz możliwość montażu kolimatora w zestawie są 4 płytki do montażu kolimatora. To nie koniec, ten konkretny model wyposażony jest w powiększone gniazdo magazynka tzw. Lejek która umożliwia łatwiejsze podpięcie magazynka w sytuacjach dynamicznych jak np. na torze w trakcie zawodów dynamicznych/taktycznych. Posiada również gwint na lufie dzięki czemu możemy zamontować tłumik lub kompensatora.
Broń posiada również bardzo fajnie pracujący spust o dość krótkim resecie, zastosowany fabrycznie prosty język co jest ukłonem w stronę sportowców jednak nie wszystkim takie rozwiązanie pasuje.
Fabryczny pistolet wyposażony jest również w dedykowaną kaburę, nie jest ona jakoś bardzo dobra i docelowo mimo wszystko wymieniłbym ją na coś lepszego, ale jako zestaw na start jest to bardzo fajny prezent.
Producent oferuje również możliwość tuningu na fabrycznych częściach co też jest bardzo fajną opcją.
Jako jedyną wadę postrzegam tylko głównego importera na Polskę, firma jest dość specyficzna i czasem ciężko się z nimi współpracuje, ale jeżeli nie kupujecie broni bezpośrednio od nich to ta wada tak naprawdę znika.
Cena: Canik TP9 ELITE COMBAT ok 3700 zł
Przejdźmy teraz do modelu/modeli które z mojej obserwacji są najpopularniejsze, jeżeli chodzi o strzelectwo dynamiczne. Są to pistolety czeskiej firmy CZ model Shadow i Shadow 2
► CZ 75 SP-01 Shadow
Broń zdecydowanie różniąca się od wcześniej omawianych. Wcześniej omawianie konstrukcje były to pistolety ze szkieletem polimerowym przez co broń była lżejsza.
Shadow to pistolet w całości stalowy, wadą takiego rozwiązanie jest niestety waga, pistolet jest zdecydowanie cięższy przez co aby wykorzystać jego zalety musimy mieć trochę więcej siły aby wykorzystać jego zalety. Nie zakładałbym go jako pierwszy wybór na pistolet dla żony/dziewczyny która chcecie wkręcić w strzelectwo. Jest to tez zaleta ponieważ nie ma dużej dysproporcji w wadze miedzy dołem pistoletu ( szkieletem) a górą ( zamkiem), dodatkowo zamek jest zdecydowanie niższy niż w broni opisywanej wyżej. Taka kombinacja powoduje że odrzut jest mniejszy i łatwiej go kontrolować więc jesteśmy w stanie szybciej wracać na cel i strzelać dublety.
Jest to tez konstrukcja kurkowa i znowu z wadami i zaletami, wadą jest ciężki spust i długa droga w przypadku strzelania z samonapinia, zaletą jest bardzo dobra praca spustu i krótki reset.
W standardzie mucha jest światłowodowa, fajne rozwiązanie jeżeli nie masz astygmatyzmu ale też niestety podatne na uszkodzenia mechaniczne dlatego wskazane jest mieć zapas światłowodów.
Dostępny jest bardzo duży wybór akcesoriów, kabur, sprężynek, okładzin chwytu itp.
Cena ok. 4700 zł
► CZ SHADOW 2
Pistolet bardzo podobny co opisanej wcześniej CZ 75 SP-01 Shadow, projektowany jednak z innymi założeniami. Shadow 1 to pistolet bojowy, dla służb który został usportowiony.
Natomiast Shadow 2 to bron projektowana aby namieszać w klasie Production oraz Standard w IPSC. Model ten został opracowany przy udziale strzelców z CZUB IPSC.. Niemal wszystkie części zostały zmodernizowane: wydłużono lufę do 120 mm i dodano regulowaną w pionie szczerbinkę.
Swoje zadanie spełnia w 100%, bardzo dobry pistolet do strzelań dynamicznych, posiada wszystkie zalety swojego poprzednika.
Shadow 2 posiada mechanizm spustowy o sportowym charakterze (krótki reset i płynny tryb SA/DA.
W standardzie mucha jest światłowodowa, fajne rozwiązanie jeżeli nie masz astygmatyzmu ale też niestety podatne na uszkodzenia mechaniczne dlatego wskazane jest mieć zapas światłowodów.
Pistolet ten jednak nie specjalnie lubi się z amunicją reelaborowaną, przy jego zakupie raczej należy się nastawić na strzelanie z fabrycznie nowej amunicji. Eksploatacja wiec będzie trochę droższa (ale nie jakoś bardzo znacząco).
Dostępny jest bardzo duży wybór akcesoriów, kabur, sprężynek, okładzin chwytu itp.
Cena ok. 6200 zł
Wnioski końcowe
Podsumowując ten długi dość artykuł. Gdybym na dziś miał wybierać dla siebie pistolet to mój wybór wyglądałby następująco:
► Pistolet bocznego zapłonu .22lr – statyka – S&W Victory – robi swoją robotę, strzela dość celnie jeżeli mu się nie przeszkadza i dobierzemy odpowiednią amunicje, niezawodny i odporny na zabrudzenia, prosty w czyszczeniu i stosunkowo tani.
► Pistolet bocznego zapłonu .22lr – rekreacja CZ P07/09 Kadet – małokalibrowy odpowiednik pistoletu centralnego zapłonu, niezawodny, działa bez problemów na amunicji HV, duża dostępność akcesoriów, dobra cena. Jako drugi wybór rozważałbym Kel Tec P17
► Pistolet centralnego zapłonu – rekreacja – Beretta APX A1 – bardzo fajny pistolet, niezwodny, strzela na każdej amunicji, dostępny fabryczny sklep z akcesoriami i częściami (https://estore.beretta.com/en-pl) spore możliwości modyfikacji, możliwość montażu kolimatora, zielona (bardziej sportowa) sprężyna iglicy , cena. Jako drugi wybór rozważałbym Canik TP9 ELITE COMBAT
► Pistolet centralnego zapłonu – dynamika – tutaj wybór może być w zasadzie tylko jeden, brałbym pod uwagę tylko Shadow 2, gdybym nie miał takiej kwoty poszukałbym używanej lub rozważył Shadow 1 i tuningowymi akcesoriami postarał się ją doprowadzić do stanu Shadow 2 (co kosztowo pewnie wyszłoby bardzo podobnie ale byłyby to koszty bardziej rozłożone w czasie).
0 Comments