Powyżej zadane pytanie pojawia się nierzadko w rozmowach osób posiadające pozwolenie na broń palną na podstawie pozwolenia sportowego, kolekcjonerskiego czy myśliwskiego.
Zasady wspomnianego przechowywania zostały szczegółowo uregulowane w polskim oraz unijnym ustawodawstwie, a w szczególności w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji (dalej: „Ustawa”) oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (dalej: „Rozporządzenie”), przy czym bezwzględnym wymogiem jest, aby przechowywanie broni i amunicji odbywało się w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieuprawnionym.
Zgodne z prawem przechowywanie broni
Broń palna posiadana na podstawie pozwolenia na broń dla celów ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych (dalej: „Pozwolenie”) oraz amunicja do niej musi być przechowywana w urządzeniu spełniającym wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450 . Owo urządzenie musi posiadać również deklarację lub certyfikat zgodności z odpowiednimi Polskimi Normami, wydane przez jednostkę certyfikującą akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji.
Ponadto, wskazany powyżej sprzęt powinien być przechowywany w warunkach uwzględniających wymagania jego producenta. Stąd, niezależnie od kryteriów, jakie nakładają przepisy prawa, posiadacze broni winni szczegółowo zapoznać się z wytycznymi przekazanymi przez ustawodawcę oraz bezwzględnie się do nich stosować.
Przechowywanie załadowanej broni
Niezależnie od powyższego, obligatoryjnym warunkiem przechowywania broni palnej jest to, aby miała ona odłączony magazynek oraz była rozładowana (§ 3 ust. 1 zd. 1 Rozporządzenia).
Przechowywanie w magazynie broni
W przypadku posiadania więcej niż 50 egzemplarzy broni palnej muszą być one przechowywane wraz z amunicją w pomieszczeniu wyposażonym w zabezpieczenia takie jak: gaśnicę proszkową ABC o masie środka gaśniczego co najmniej 4 kg, koc gaśniczy, drzwi plombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik sygnalizujący wejście osób nieuprawnionych, okna osłonięte siatką stalową zamocowaną na stałe w murze kratą wykonaną z prętów stalowych lub plastików stalowych (ew. kuloodporne szyby), zabezpieczenie systemem sygnalizacji włamania i napadu z transmisją sygnału alarmu do uzbrojenia stanowiska interwencyjnego, pełniącego całodobowy dyżur (§ 5 ust. 1 Rozporządzenia).
Przechowywanie załadowanych magazynków
Amunicja do broni palnej musi być z kolei przechowywana w pudełkach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju, a co najważniejsze nie może być trzymana w magazynkach nabojowych. Oznacza to, że nie jest dopuszczalne przechowywanie w szafie pancernej zarówno naładowanej broni, jak i załadowanych magazynków.
Przechowywanie broni poza sejfem S1 np. podczas wyjazdu
Nadzór nad bronią palną powinien być realizowany przez cały okres jej posiadania, zarówno podczas przechowywania jej w warunkach domowych, jak i poza stałym miejscem zamieszkania.
W przypadku konieczności udania się z bronią palną poza miejsce zamieszkania bądź miejsce, w którym jest stale przechowywana obowiązkowe jest noszenie jej w kaburze lub futerale. Broń palna przeznaczona do ochrony osobistej oraz “sportowa” musi być noszona w sposób najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.
Powyższe dotyczy podróży, podczas której posiadacz broni może ją mieć nieustannie przy sobie. W przypadku zaistnienia okoliczności, w których nie jest możliwe trzymanie broni zgodnie z powyższym, osoba uprawniona do jej dysponowania winna posiadać ze sobą urządzenie spełniające wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450, w którym owa broń, bądź bronie będą mogły być prawidłowo przechowywane.
Sankcje
Odstępstwo od powinności przechowywania i noszenia broni w sposób, o którym mowa powyżej, a w szczególności uniemożliwiający dostęp do niej osób nieuprawnionych naraża jej posiadacza:
► Po pierwsze, na karę aresztu lub grzywny, która jest wymierzana na podstawie przepisu art. 51 ust. 2 pkt 7 Ustawy, zgodnie z brzmieniem, którego karze aresztu albo grzywny podlega ten, kto przechowuje oraz nosi broń lub amunicję w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych.
► Po drugie, na cofnięcie przez właściwy organ Policji pozwolenia na broń na podstawie przepisu art. 18 ust. 5 pkt 4 Ustawy, zgodnie z którym właściwy Organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie zasad przechowywania, noszenia […] broni i amunicji. Wskazać przy tym należy, że organy Policji stosując ww. przepis nie mają obowiązku ustalać, czy w wyniku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie na broń zasad ich przechowywania powstało zagrożenie dla porządku publicznego lub praw innych osób uzasadniające zastosowanie przedmiotowej sankcji (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2017 roku, sygn. akt: II Sa/Wa 865/17).
0 Comments